MERSİN TARSUS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarsus’u Şereflendirmesinin 95. Yıl Dönümü"

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarsus’u Şereflendirmesinin 95. Yıl Dönümü"

 17 Mart’ın, dünyanın, özellikle özgürlük mücadelesi veren ulusların örnek aldığı yüce komutanın Tarsus’a ilk gelişinin yıldönümüdür.

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  Tarsus’a misafir olmak üzere ilk geliş tarihi 17 Mart 1923’tür.Tarsus halkı her konuda olduğu gibi bağımsızlık mücadelesinde de duyarlıdır. Çukurova’da ilk Kurtuluş Mücadelesini başlatan, Fransızların ilk terk ettiği yerin yanı sıra  Atatürk’e en büyük desteği veren, ona en fazla bağlılık gösteren bir kenttir.  Türk milleti gerçekten büyük bir millettir. Çünkü bağrından Atatürk gibi bir devlet adamı çıkaran bir başka devlet ve millet yoktur. Bu nedenle mutluyuz, bu nedenle gururluyuz. Bundan 95 yıl önce trenle Tarsus’a gelen Gazi Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekilere Tarsus’ta muhteşem bir karşılama töreni hazırlanmıştır.

Büyük önder Tarsus Tren Garında coşkun bir halk topluluğunca karşılanmış, istasyondan şehre yürürken Kara Fatma lakaplı Adile Hala ayaklarına kapanarak sevgisini ‘Bastığın toprağa kurban olayım paşam ‘ sözleriyle dile getirmiş, Gazi Mustafa Kemal’de onu yerden kaldırırken “Türk kadını yerlerde sürünmeye değil, başlar üzerinde taç olmaya layıktır” ifadesi ile Türk Kadınına ne kadar değer verdiğini göstermiştir. Tarsusluların Ata’sını sıcak ilgi ve coşkuyla karşılaması Ata’mızı duygulandırmış ve onlara hitap ederken “ Tarsuslular sizinle gurur duyuyorum.” ifadesi ile de Tarsuslulara olan hayranlığını dile getirmiştir.

Gezi incelemelerine bitiren Mustafa Kemal Paşa 19 Mart 1923 günü, sabahın erken saatlerinde Konya’ya gitmek üzere büyük bir kalabalık arasında istasyona gelerek, kendini götürecek olan trenin penceresinden Tarsuslulara el sallayarak şöyle seslendi: “Tarsuslular, sizleri ve Tarsus’u hayatım boyunca gönlümde taşıyacağım!”

İşte bu vesile ile Gazi Mustafa Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize gelişini bir kez daha kutluyoruz. 

Kurtuluş savaşında Tarsus halkının vatan savunmasındaki mücadelesi Atatürk tarafından takdirle karşılanmıştır. Tarsus o dönemlerde kurtuluş savaşının en önemli safhasını teşkil etmiştir. Tarsus halkı ve çevresinin vatan savunmasındaki azmi ve milli mücadele sevgisi Atatürk tarafından takdirle karşılanmıştır. Tarsus halkı her konuda olduğu gibi bağımsızlık mücadelesinde de çok duyarlı olmuş ve Çukurova´da ilk Kurtuluş Mücadelesini başlatan, Fransızların ilk terk ettiği yer Tarsus olmuştur. Atatürk´e en büyük desteği veren, ona en fazla bağlılık gösteren bir kent. Her zaman O´na layık olabilmek için onu her konuda iyi anlamak zorundayız.

 

Şehit Mustafa Mahallesi 3522 Sok. Tarsu Apt. Dış Kapı No12 İç Kapı No1 Tarsus/MERSİN - 0324 613 52 53/54

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.