MERSİN TARSUS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Ülkesi, milleti ve insanlık için yeni aydınlık kapıları aralamak bir fetihtir”

“Ülkesi, milleti ve insanlık için yeni aydınlık kapıları aralamak bir fetihtir”

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı Taşobası İlk/Ortaokulu’nu ziyaret etti.

Yapmış olduğu ziyarette sınıf dersliklerini gezerek öğrencilerin derslerine eşlik eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı, öğrencilerle sohbet ederek keyifli anlar geçirdi.

Sene-i devriyesi dolayısıyla İstanbul´un fethinin 565. yıl dönümünü idrak ederken Fatih Sultan Mehmet´i ve onun askerini hürmetle andığını söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı “Asırlar boyu unutulmamış ve kıyamete kadar da unutulmayacak bu muhteşem fütuhatı millet olarak tarihimizle aramıza set çekmeden, ecdadımızla aramızda irtibatı koparmadan bizi kendi öz değerlerimize, öz kültürümüze, özellikle de kendi kavramlarımıza yabancılaştırmadan her yönüyle iyi anlamak ve gelecek nesillere bu ruhu aşılamak zorundayız. Fetih kavramının içini boşaltmak, olumsuz göstermek için asırlar boyunca sinsice mücadele verdiler. Burada öğrencilerimize  bir kez daha hatırlatmak isterim. Fetih işgal değildir, gasbetmek değildir, zorla ele geçirmek değildir. Fetih, köhnemiş kilitleri açmak, pas tutmuş kapıları aralamak, kalplere, gönüllere giriş yapabilmektir. Fetih, zalime ´dur´ diyebilmek, zulme itiraz edebilmektir. Fetih, mazlumların elinden tutmak, gariplerin, yolda kalmışların, yoksulların yüreğine su serpebilmektir. Fetih, zulmün egemen olduğu o diyarlara, adaleti, hoşgörüyü taşımaktır. Karanlık çağlara mühür vurup, aydınlık bir istikbali inşa edebilmektir." Dedi

Her yeni başlangıcın bir fetih olduğunu vurgulayan Kalaycı "Eskimiş olanı, köhnemiş olanı, işlevi kalmayanı geride bırakıp, ileriye doğru yelken açmak bir fetihtir. Ülkesi, milleti ve insanlık için yeni aydınlık kapıları aralamak bir fetihtir. Durmadan, duraklamadan, rehavete kapılmadan, kalplerin paslanmasına izin vermeden sürekli ilerlemek bir fetihtir. Fetih asla ve asla başkalarının topraklarına göz dikmek, işgal etmek, başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmek değildir. Onun içindir ki Fatih´in, Osmanlı´nın adaletini duyanlar, onu hissedenler, ´başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi arzu ederiz´ diyerek Fatih´i çiçeklerle karşılamışlardır. Fetih değişimdir, dönüşümdür. İşte siz bu ülkenin gençleri olarak fetih ve fetih ruhunu çok iyi anlamak, sadece anlamakla yetinmeyip asrın idrakine de bunu anlatmak zorundasınız."ifadelerini kullandı.

Eğitim-öğretim döneminin sonuna gelinmesiyle birlikte çocuklara bazı tavsiyelerde bulunan Kalaycı, öğrencilerin bu tatil dönemini dinlenmenin yanı sıra kitap okuyarak, zamanlarını kültür, sanat ve spor aktiviteleriyle değerlendirerek geçirmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Öğretmenlere yapılan çalışmalarda başarılar dileyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı, topluca fotoğraf çekilmesinin ardından ziyaretini sonlandırdı.     

    

30-05-201830-05-2018

 

 

Şehit Mustafa Mahallesi 3522 Sok. Tarsu Apt. 12/1 Tarsus/MERSİN - 0 324 613 52 53/54

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.