MERSİN TARSUS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milletimiz için yeni bir başlangıç olan 19 Mayıs, milli uyanışın sembolüdür.”

Milletimiz için yeni bir başlangıç olan 19 Mayıs, milli uyanışın sembolüdür.”

19 Mayıs 1919,  dönemin sömürgeci güçlerince dayatılan esaret altındaki bir geleceği reddederek, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının cumhuriyetle taçlanacak bağımsızlık mücadelesini başlattığı gündür.

Büyük Atatürk´ün 19 Mayıs 1919´da Samsun´a çıkışı millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren, yolumuzu aydınlatan tarihi bir adımdır.

19 Mayıs 1919, Osmanlının, doğduğu topraklarda, köklerinden yeniden filizlenip yeşerdiği tarihtir. Koca çınarın yıkıldığını zannedenlere, benim köklerim derinlerdedir, bu topraklardadır, isteseniz de sökemezsiniz cevabının verildiği tarihin adıdır.

Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlar karşısında, istiklal mücadelesini başlatmak amacıyla yola çıkarken, sahip olduğu bilgi ve kültürel birikimden, milletimizin bağımsızlık inancından, vatan sevgisinden, hür ve müstakil yaşama kararlılığından güç almıştır. Yaşanan mücadeleler sonucunda, Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanmış ve millet egemenliğine dayanan, modern ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Yarın ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak olan sizler; bilime, sanata, spora, ekonomiye ve ülke yönetimine yön vereceksiniz. Şüphesiz, kendinizi ne kadar iyi yetiştirirseniz, ülkemiz aynı oranda gelişecek ve güçlenecektir.

19 Mayıs 1919 tarihi ile başlayan istiklal mücadelesinin başarıya ulaşmasındaki en büyük pay,  milletimizin birlik ve beraberliğinin ulaştığı yüksek noktadır. Tarihin en zor dönemlerinde bile birlik ve beraberliğinden taviz vermeyen büyük milletimiz, yaşadığı büyük acılar ve felaketler karşısında da hep bir ve beraber olmuş, acıları ve felaketleri tek yumruk, tek yürek olarak yenmeyi bilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle bizlere bu cennet vatanı bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı´nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Siz sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nı kutluyorum.

 

Şehit Mustafa Mahallesi 3522 Sok. Tarsu Apt. 12/1 Tarsus/MERSİN - 0 324 613 52 53/54

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.