MERSİN TARSUS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Geçmişin tohumu, annelerin eliyle geleceğin tarlalarına atılır.”

“Geçmişin tohumu, annelerin eliyle geleceğin tarlalarına atılır.”

Annelik dünyada başka hiçbir şeyle kıyaslanmayacak yüce bir duygudur. Anneler, sınırsız sevginin, engin hoşgörünün, iyiliğin, şefkatin, merhametin en temiz ve masum duyguların sembolleridir.

Bizlere varlıklarıyla hayatımıza anlam kazandıran, dünyamızı zenginleştiren annelerimiz, ilk öğretmenimiz ve hayat boyu yol göstericimizdir.

Toplumun temeli aile, ailenin temeli de annedir. Çocukların ilk öğretmeni annedir. Hayata dair her şey anneden öğrenilir. Toplum annelerin yetiştirdiği nesillerin omuzlarında yükselir.

Dünyada insanlığın ortak zihninde iyi olarak görülen hangi sıfat varsa; hepsinin bir arada bulunabildiği bir evre vardır. Bu anneliktir. O anneler ki yetiştirdikleri evlatları vesilesiyle çağları değiştirirler, toplumları mayalarlar,  kültürün devamını sağlarlar. Kadim bilgeliğimizin çoban ateşi misali halen ışık veren sözlerine, türkülerine, ninnilerine can veren yine onlardır. Geçmişin tohumu, onların eliyle geleceğin tarlalarına atılır. 

Bu toprakların adı; bizim için Anadolu´dur. Bu toprakların bize yurt olmasında anaların da alınteri ve gayreti vardır. Evladı için her şeyden vazgeçen anneler, günü gelince vatan için evladından vazgeçen annelere dönüşmektedirler. İşte Nene Hatunlar sayesinde, mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmemektedir.

Peygamberimizin "Cennet annelerin ayakları altındadır" hadisiyle taltif ettiği, bir gün değil her gün kıymetlimiz olan annelerimizin bu güzel gününü kutlar, bütün annelerimize saygı ve hürmetlerimi sunarım.

 

 

 

 

 

Şehit Mustafa Mahallesi 3522 Sok. Tarsu Apt. 12/1 Tarsus/MERSİN - 0 324 613 52 53/54

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.